
Na Zdraví! Saúde!
Plukovník brazilské letecké armády Aeronáutica ve výslužbě, coronel Donoval, dorazil do ČR jako odborný konzultant při projednávání obchodního kontraktu. (Málem ovšem nedorazil, protože moc nechybělo, aby mu v São Paulu uletělo letadlo. Holt na své pozici byl v minulosti asi zvyklý, že se vždy odlétalo až na jeho povel. To u Lufthansy nějak nefungovalo.)
Jednání probíhá v sídle firmy na Zlínsku a účastní se ho celkem devět osob, z toho šest Čechů. Společnost sedí kolem stolu v zasedací místnosti. Generální ředitel povstává, pronáší přivítání, mezitím blonďatá asistentka přináší na tácku panáky.
„Co to je?“ naklání se plukovník ke svému sousedovi Edsonovi, Brazilci s českými kořeny, jenž dobře zná českou i brazilskou realitu.
„To je slivovice – místní PINGA [pinga],“ zní odpověď. Pinga je brazilské souhrnné slovo pro pálenku.
„Já nebudu,“ kroutí se plukovník.
„To musíš, to je tady pro ně jako u nás kafe.“
Pak povstane obchodní ředitel, následuje další proslov a další přípitek.
„Ne to ne, Deus me livre, to bude takhle s každým z přítomných?!?“ V plukovníkových očích se zračí upřímné zděšení.
Po sérii proslovů se rozjede obchodní jednání. Asistentka v tu chvíli přináší sklenice vody.
Coronel Donoval je hned na pozoru.
„Co to je?!“
„Voda,“ odvětí s úsměvem asistentka dřív, než Edson stihne cokoli říct.
„Ne, VODKU ne!!!“ Donoval nadskakuje, div slečně nevyrazí tác. Po jeho výkřiku všichni ztichnou a tázavě se na něj dívají. Nikdo nechápe, co tak rozhodilo brazilského důstojníka.
„Ale to je agua – česky se řekne VO-DA,“ šeptá mu Edson.
„Ne, nevěřím!!“
K příhodě bych rád dodal, že obchod byl i přes kulturní nedorozumění nakonec zdárně uzavřen. A také, že Donovalova směs údivu a pohoršení nad naším příklonem ke skleničce není pro Brazilce netypická. Oni totiž, v hrubém průměru, skutečně méně pijí. Snad z toho důvodu, že alkohol nepotřebují pro odbourání bariér a mezilidské přiblížení, jsou vesměs skvěle uvolnění i tak. Dokáží báječně propařit noc a pít při tom jen džus či colu… Což ovšem na druhou stranu neznamená, že by Brazilci svou PINGU neměli – je to třtinová cachaça [kašása] (viz virar) a jako typicky brazilský produkt patří mezi jejich národní chlouby. V podobě drinku caipirinha ji pak vzývá i širý globální svět.