…aneb malé nahlédnutí do pivního světa Made-in-Brazil.
V předchozím příspěvku jsem se loučil konstatováním, že sledování blogu virou moda. V mezidobí jsem podnikl novou cestu do Brazílie a musím vám napsat, že módou jsou tu aktuálně úplně jiné věci. Například cerveja [servéža], pivo.
Vážně?
Konkrétně mám na mysli tzv. cervejas artesanais. Slovo artesanal [artezanal] znamená řemeslný, ručně dělaný. V daném kontextu se výrazem rozumí fenomén gurmánských piv, nejčastěji vyráběných v malých nezávislých pivovarech s větším respektem k tradičním postupům a kvalitním surovinám. Nebo dokonce rovnou doma. „Jistě znáš profesora Gilsona, jednu z největších brazilských kapacit v oblasti endodoncie,“ povídá mi distributor na stomatologickém veletrhu, „tak ten se mi nedávno chlubil, že začal doma vařit pivo!“ A já si v tu chvíli představuji, jak odcházím z Gilsonovy nablýskané kliniky s novým chrupem a lahváčem „od vašeho zubaře“ v podpaží…
Ne že by na brazilském trhu nebyl pro „opravdová“ piva prostor. Zatímco kulinářsky cením Brazílii velmi vysoko, její silně koncentrovaný pivní trh nabízel tradičně pro zapíjení delikates pouze uniformní nápoj (jedno který ze spektra značek), jehož hlavní složkou byla reklama na sebe sama (pij mě
ledový, tak neucítíš, že jsem vyroben i z kukuřice a rýže – brazilský zákon tyto ingredience v „pivu“ oficiálně povoluje). Chuť veškerá žádná. Hlavním hráčem je zde globální moloch AB Inbev (dva historičtí národní rivalové Cervejaria Brahma a Antartica Paulista zfúzovali v roce 1999 do firmy Ambev, jež se dále spojila s belgickým Interbrew a společně koupily americký Anheuser-Bush), držící přibližně dvoutřetinový podíl na trhu. Časy se však mění: i tento kolos byl v posledních letech donucen reagovat na sílící skupinu zákazníků, které začalo brazilské „prázdné“ pivo nudit. A představil několik speciálů – např. Bohemia Jabutipa, 6,5% pivo typu IPA s příchutí plodu jabuticaba, rozhodně příjemně překvapilo.
AB Inbev zdaleka není sám, kdo hledal inspiraci pro obohacení svých piv v nepřeberném množství brazilských tropických plodů. Mnozí z nových podnikavých pivovarníků, co si zakládají na kvalitních základních surovinách (z dovozu) a zároveň originálních chutích, se vydali podobnou cestou. Např. v této fešné brazilské „plzničce“ z města Joinville je obsažena guaraná, plod charakteristický hořkostí a povzbudivými účinky:
Následuje pár dalších exotických rótulos (značek, doslova etiket), pivních příběhů, na které dnes můžete v Brazílii narazit:
Maracujipa – IPA s příchutí maracujá z riodejaneirského pivolabu 2Cabeças;
Wasabiru – 5 japonských Brazilek (descendente de japonês) pod pseudonymem „Japas cervejeiras“ uvedlo na trh své pivo z japonského chmele s wasabi;
Pokud jste ujetí na zvířata a fandíte PIVNÍ ZOO, pak vás nemůže minout jihobrazilská sovička Cerveja Coruja;
Pivovar Dado Bier produkuje nejen německý Heffe Weiss či či irský Red Ale, ale také první pivo s přídavkem erva mate, cesmíny paraguayské;
Hop Arabica, to je káva a pivo v jednom!
Zlákal jsem vás k pivnímu výletu na jižní polokouli? Ideální příležitost se naskytne, pokud spojíte vaši cestu s návštěvou některého z brazilských pivních festivalů (kalendář 2016). Odložte předsudky a přijeďte se přesvědčit, proč začali místní sládci vozit medaile z mezinárodních soutěží.